Turinys:
Vairuotojo pažymėjimas yra VĮ „Regitros“ išduodamas dokumentas, kuris patvirtina, jog asmuo gali vairuoti tam tikrą motorinę transporto priemonę konkrečioje valstybėje. Mūsų šalyje vairuotojo pažymėjimas gali būti išduodamas tik tiems asmenims, kurie turi teisę nuolatinai gyventi šalyje, atitinkantys tam tikrą amžiaus intervalą, galiausiai, yra išlaikę įstatymo nustatytus egzaminus.
Gautas dokumentas nurodo – kokią konkrečiai motorinę transporto priemonę asmuo gali vairuoti.
Vairuotojo pažymėjimą galima gauti tik tiems, kurie turi galimybę gyventi nuolatinai mūsų šalyje. Taigi, piliečiai ir tie, kuriems išskirtine tvarka suteikiama tokia galimybė. Taip pat įstatymai nurodo, kad asmuo, kuris nori gauti vairuotojo pažymėjimą – privalo atitikti dar kelias sąlygas.
Pirmiausia, koks turi būti išlaikęs teorijos bei praktikos egzaminus, kurie yra nurodyti atitinkamai norint įgyti tam tikros kategorijos pažymėjimą. Taip pat išlaikius egzaminus reikia „Regitrai“ pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Taip pat tam pačiam padaliniui reikia pateikti galiojančią sveikatos patikrinimo medicininę pažymą. Nuo 2025 m. sausio 1 d., neturint galiojančios medicininės pažymos, negalios ir vairuotojo pažymėjimas. Taigi, būtinai patikrinkite, ar Jūsų dar galioja. Atminkite, kad jeigu turite sveikatos pažymą, kuri galioja norint vairuoti B kategorijos transporto priemonę ir planuojate užsisakyti pažymėjimą, kuris leis vairuoti didesnes ir sunkesnes transporto priemonę – tokiu atveju reikia, kad gydytojas išrašytų atitinkamą pažymą, kurioje bus įtraukiamos visos Jums aktualios kategorijos. „Regitros“ vairuotojų portale galite patikrinti – kiek laiko dar galioja Jūsų medicininė pažyma.
Norint užsisakyti vairuotojo pažymėjimą, taip pat yra reikalinga ir Jūsų nuotrauka. Nusifotografuoti reikia „Regitros“ klientų aptarnavimo padalinyje.
Belieka tik užsisakyti pažymėjimą „Regitros“ interneto svetainėje. Pagamintą pažymėjimą reikės atsiimti tame įmonės padalinyje, kurį nurodėte pildant dokumentus.
Kada reikia keisti vairuotojo pažymėjimą?
Tinkamai pasiruoškite valstybiniam Regitros teorijos egzaminui su VairavimoTestai.lt ir išlaikykite egzaminą iš pirmo karto!
Nemokamas KET testasVairuotojo pažymėjimo galiojimo laikas skiriasi priklausomai nuo kelių aspektų. Pirmiausia – ar pažymėjimas yra pradedančiojo vairuotojo, ar nuolatinio. Galiausiai, ar jis yra ar tarptautinis.
Pradedantiesiems vairuotojams išduodamas 3 metus galiojantis vairuotojo pažymėjimas. Dar kitaip tokie vairuotojo dažniausiai vadinami „klevai“, kadangi vairuojantys transporto priemonę jie turi ant transporto priemonės uždėti specialų ženklą, kuris parodo, kad kelyje yra jaunas, dar nepatyręs vairuotojas. Praėjus dvejiems metams nuo egzamino išlaikymo – vairuotojas turi pasikeisti pažymėjimą į naują. Tikrai taip. Tretieji metai yra skirti vairuotojų patogumui. Juk dažnas pamiršta dokumentą pakeisti, tad suteikiami dar vieni metai keitimui ir dėl to asmuo negaus baudos, jeigu bus sustabdytas.
Nuolatinis vairuotojo pažymėjimas galios 10 metų nuo išdavimo datos. Nėra nurodyta per kiek laiko reikia pasikeisti negaliojantį vairuotojo pažymėjimą, tad svarbu – kuo greičiau. Atminkite, kad galima vairuoti transporto priemones tik tokiu atveju, kai jos turi galiojantį vairuotojo pažymėjimą. Laiku nespėjus pasikeisti vairuotojo pažymėjimo, žinoma, perlaikyti egzaminų nereikės.
Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas šalims, kurios yra prisijungusios prie Vienos konvencijos galios, iki kol atitinkamai galios nacionalinis vairuotojo pažymėjimas. Visgi, sąlyga, kad ne ilgiau nei 3 metus. Atminkite, kad tarptautinis vairuotojo pažymėjimas šalyse, kuriose yra prisijungusios prie Ženevos konvencijos, galios 1 metus.
Ne visiems aktualu ir ne visi žino, tačiau „Regitra“ taip pat turi teisę išduoti ir tarptautinius vairuotojų pažymėjimus. Jie yra dviejų tipų – Vienos bei Ženevos.
Ar galima užsisakyti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, jei pasibaigė nacionalinio vairuotojo pažymėjimo galiojimo terminas? Tikrai ne. Tai papildomi dokumentai prie nacionalinio vairuotojo pažymėjimo, taigi, galioja tik tokiu atveju, kai galioja ir nacionalinio tipo pažymėjimas.
Vairuotojo pažymėjimus išduoda „Regitra“. Šiuo metu (2024) ji nurodo tokias kainas:
Galite pažymėjimą atsiimti ne gyvai, tačiau gauti jį Jums labiausiai tinkamu pristatymo būdu. Nuo to kinta paslaugos kaina.
Jeigu praradote vairuotojo pažymėjimą – būtinai apie tai informuokite „Regitrą“. Tai padės užkirsti kelią nelegaliam jo panaudojimui. Gavus šią informaciją – pažymėjimas yra identifikuojamas kaip negaliojantis. Padarius tai – laikas užsisakyti naują vairuotojo pažymėjimą. Kaip tai padaryti – parašėme jau anksčiau.
Trumpai apibūdinsime vairuotojų pažymėjimų vairavimo kategorijas.
AM – mopedai ir lengvieji keturračiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 15 metų.
A1 – motociklai, kurių variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm³, bet ne didesnis kaip 125 cm³, galia neviršija 11 kW, o galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,1 kW/kg, taip pat triračiai, kurių galia ne didesnė kaip 15 kW. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 16 metų.
A2 – motociklai, kurių galia ne didesnė kaip 35 kW, galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,2 kW/kg ir kurie nėra kilę iš daugiau kaip du kartus galingesnės transporto priemonės. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.
A – triračiai, kurių galia didesnė kaip 15 kW, ir motociklai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 20 metų su išimtimis.
B1 – keturračiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 16 metų.
B – automobiliai, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3 500 kg ir kurie skirti ir suprojektuoti vežti ne daugiau kaip aštuonis keleivius, neįskaitant vairuotojo. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.
BE – B kategorijos automobilio ir priekabos, kurios didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3 500 kg, junginiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.
C1 – automobiliai, kurie nepriskiriami D1 ir D kategorijoms ir kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3 500 kg, bet ne didesnė kaip 7 500 kg ir t.t. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.
C1E – C1 kategorijos automobilių ir priekabų, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 750 kg, junginiai, taip pat junginiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.
C – automobiliai, kurie nepriskiriami D1 ir D kategorijoms ir kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3 500 kg. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 21 metai, išskyrus asmenis, kurie nustatyta tvarka yra įgiję pradinę profesinę kvalifikaciją vežti krovinius.
CE – C automobilių ir priekabų, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 750 kg, junginiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 21 metai, išskyrus asmenis, kurie nustatyta tvarka yra įgiję pradinę profesinę kvalifikaciją vežti krovinius.
D1 – automobiliai, kurie skirti ir suprojektuoti vežti ne daugiau kaip šešiolika keleivių, neįskaitant vairuotojo, ir kurie ne ilgesni kaip 8 metrai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 21 metai, išskyrus asmenis, kurie nustatyta tvarka yra įgiję pradinę profesinę kvalifikaciją vežti keleivius.
D1E – D1 kategorijos automobilių ir priekabų, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 750 kg, junginiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 21 metai, išskyrus asmenis, kurie nustatyta tvarka yra įgiję pradinę profesinę kvalifikaciją vežti keleivius.
D – automobiliai, skirti ir suprojektuoti vežti daugiau kaip aštuonis keleivius, neįskaitant vairuotojo. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 24 metai, išskyrus asmenis, kurie nustatyta tvarka yra įgiję pradinę profesinę kvalifikaciją vežti keleivius.
DE – D kategorijos automobilių ir priekabų, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 750 kg, junginiai. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 24 metai, išskyrus asmenis, kurie nustatyta tvarka yra įgiję pradinę profesinę kvalifikaciją vežti keleivius.
T – troleibusai, tai yra nebėginės transporto priemonės, sujungtos su išoriniu elektros šaltiniu. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 21 metai.
Taip, pasikeitus asmeninei informacijai, būtina bus atnaujinti ir vairuotojo pažymėjimą.
Vairuotojo pažymėjimo galiojimą galite patikrinti suvedę atitinkamą asmeninę informaciją Regitros e-portale.
Bendra tvarka - iki 15 darbo dienų, tačiau už papildomą mokestį galima įsigyti ir pagaminimą skubos tvarka - per 1 arba 3 darbo dienas.
Ne, pradėti vairuoti galėsite tik atsiėmę vairuotojo pažymėjimą. Tačiau keitimo atveju, jeigu senasis pažymėjimas dar vis galiojantis, o naujas dar nepagamintas - važiuoti galite, bet turite turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.