Turinys:
Kelių eismo taisyklės (KET) – tai teisės aktas, kuriame nustatyta eismo keliais tvarka visoje Lietuvos Respublikoje. Šios taisyklės yra privalomos visiems eismo dalyviams nepriklausomai nuo jų amžiaus ar patirties.
Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimai gali atsieiti brangiai ne tik pinigine prasme, bet ir moraline, kadangi gali būti atimta teisė vairuoti. Taigi, svarbu gerai išmanyti taisykles ir jų laikytis.
Kelių eismo taisyklės (KET) yra būtinos, kad mūsų keliai būtų saugūs ir kad visi eismo dalyviai galėtų jais naudotis be baimės.
KET yra sukurtos tam, kad būtų sumažinta eismo įvykių rizika. Jos reglamentuoja eismą, nustato greičio limitus, prioritetus sankryžose ir kitas svarbias taisykles, kurios padeda išvengti susidūrimų ir kitų pavojingų situacijų. Taip pat užtikrina, kad eismas vyktų sklandžiai ir tvarkingai. Be taisyklių – keliai virstų chaosu, padidėtų spūstys ir kelionių laikas. Pėstieji, dviratininkai, vaikai – tai pažeidžiamiausi eismo dalyviai. KET juos saugo nustatydamos specialias taisykles, kurių privalo būti laikomasi.
Kiekvienas vairuotojas, pėsčiasis ar dviratininkas – turi būti atsakingas už savo veiksmus kelyje. Laikydamiesi KET – mes rodome pagarbą kitiems eismo dalyviams ir prisiimame atsakomybę už savo bei kitų saugumą.
Apie gautas nuobaudas už KET – asmenys gali sužinoti dviem būdais: per „Mano VMI“ paskyrą arba informatikos ir ryšių departamento paslaugų portalą adresu https://epaslaugos.ird.lt.
Dauguma Lietuvos gyventojų turi VMI paskyrą, kurioje galima rasti įvairią informaciją apie mokesčius, skolas ir, žinoma, baudas. Prisijungę prie savo paskyros – rasite skyrių skirtą administraciniams nusižengimams, kur bus pateikta informacija apie visas Jums skirtas baudas.
Informatikos ir ryšių departamento paslaugų portalas suteikia prieigą prie įvairių valstybės teikiamų elektroninių paslaugų, įskaitant ir informaciją apie administracinius nusižengimus. Čia taip pat galite rasti išsamią informaciją apie Jums skirtas baudas.
Nesumokėtos baudos gali didėti dėl delspinigių, o už ilgai neapmokėtas baudas gali būti taikomos papildomos sankcijos.
Greičio viršijimas yra vienas dažniausių kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų. Tai reiškia, kad vairuotojas važiuoja didesniu greičiu nei nurodyta kelio ženklais arba leidžiama įstatymų.
416 straipsnis. Nustatyto greičio viršijimas
nuo 40 km/h iki 50km/h 170-230 €, klevams - teisių atėmimas (jei > nei 3,5t. 9 sėdimos) 6-12 mėn.
Vairuojant naudotis mobiliuoju telefonu yra vienas pavojingiausių kelių eismo taisyklių pažeidimų. Net trumpas pokalbis ar žinutės rašymas gali atitraukti vairuotojo dėmesį nuo kelio, sulėtinti reakciją ir padidinti eismo įvykio tikimybę.
Jeigu netinkamai naudojatės mobiliuoju telefonu – galite gauti baudą nuo 60 iki 90 eurų. Jeigu antrą kartą būsite užfiksuotas darantis tokį pat pažeidimą, trims mėnesiams galite netekti teisės vairuoti transporto priemonę.
Naudotis telefonu leidžiama, jei jis įmontuotas į automobilį ir valdomas balsu arba specialiomis komandomis, neatima nuo vairuotojo dėmesio. Jei reikia skambinti pagalbos tarnyboms (greitosios pagalbos, policijos, ugniagesių), tai leidžiama padaryti net ir neįjungus laisvų rankų įrangos.
Važiavimas be techninės apžiūros yra vienas iš dažniausių kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų. Tai reiškia, kad transporto priemonė, kurią vairuojate, nėra patikrinta, ar ji atitinka saugumo reikalavimus.
Įdomu tai, kad atsakomybė tenka ne tik vairuotojui, bet ir transporto priemonės savininkui. Jei savininkas leidžia kitam asmeniui vairuoti automobilį be techninės apžiūros – jis taip pat gali būti nubaustas gerokai didesne bauda. Transporto priemonės vairavimas be techninės apžiūros užtraukia vairuotojui baudą nuo 30 iki 40 eurų. O savininkui (leidusiam vairuoti kitam asmeniui) – jau 60-120 eurų bauda.
Vairuoti išgėrus – pavojinga, kvaila, nepagarbu. Alkoholio vartojimas net ir nedideliais kiekiais gali žymiai pabloginti vairuotojo reakciją, koordinaciją ir sprendimų priėmimą. Tai padidina riziką patekti į eismo įvykį, sužeisti save ar kitus žmones.
Motociklų vairuotojams, žmonių ir krovinių vežėjams – bauda nuo 150 iki 300 eurų + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti transporto priemonę. Pakartotinai – bauda nuo 850 iki 1500 eurų + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p.
Pradedantiesiems vairuotojams – bauda nuo 230 iki 300 eurų + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p.
Visiems vairuotojams – bauda nuo 800 iki 1100 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 18 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p. Pakartotinai – bauda nuo 850 – 1500 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 48 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p.
Pavojingas vairavimas – bauda nuo 600 iki 850 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 24 iki 36 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p. Pakartotinai – bauda nuo 850 iki 1500 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 36 iki 48 mėn. + privalomas t.p. konfiskavimas.
Chuliganiškas vairavimas – bauda nuo 850 iki 1200 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 36 iki 60 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p. Pakartotinai – bauda nuo 850 iki 1500 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 36 iki 60 mėn. + privalomas t.p. konfiskavimas.
Praktinis vairavimo mokymas – bauda nuo 150 iki 300 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 11 iki 13 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p.
Nežymus sveikatos sutrikdymas ir turto sugadinimas – bauda nuo 1200 iki 1400 eurų + gali būti skirtas t.p. konfiskavimas / bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 3 metų. Pakartotinai – bauda nuo 850 iki 1500 eurų, teisės vairuoti atėmimas 36 iki 48 mėn. + privalomas t.p. konfiskavimas / bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 3 metų.
Neturint teisės vairuoti (tačiau tai darant išgėrus) – bauda nuo 1100 iki 1500 eurų + gali būti skirtas t.p. konfiskavimas.
Dviračių vairavimas, vadeliojimas ir jojimas išgėrus – bauda nuo 80 iki 150 eurų.
Dviračių vairavimas, vadeliojimas ir jojimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 1,5 promilės) ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenys, vengimas pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo – bauda nuo 150 iki 200 eurų.
Visiems vairuotojams, mokymas vairuoti – bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 1 metų.
Kitų vairuotojų nepriežiūra ir kiti nusižengimai:
Perdavimas vairuoti transporto priemonę – bauda nuo 90 iki 140 eurų. Pakartotinai – bauda nuo 850 iki 1500 eurų.
Vairavimas apsvaigus (išskyrus girtumą) – bauda nuo 300 iki 860 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 48 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p. Pakartotinai – bauda nuo 850 iki 1500 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 48 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p.
Leidimas vairuoti neblaiviems, apsvaigusiems – bauda nuo 90 iki 140 eurų.
Neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimas arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas iki patikrinimo – bauda nuo 1000 iki 2000 eurų, teisės vairuoti atėmimas nuo 12 iki 48 mėn. + policijos pareigūnai turi teisę nuvežti t.p.
Tinkamai pasiruoškite valstybiniam Regitros teorijos egzaminui su VairavimoTestai.lt ir išlaikykite egzaminą iš pirmo karto!
Nemokamas KET testasVairuoti vartojant narkotines medžiagas yra ne tik nelegalu, bet ir itin pavojinga. Narkotikai daro itin stiprų poveikį žmogaus organizmui sutrikdydami jo funkcijas, ypač tas, kurios yra būtinos saugiam vairavimui.
Narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo arba už administracinių nusižengimų (išskyrus šio kodekso 227 straipsnio 3 dalyje <...>) padarymą sulaikytų ir apsvaigimu nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų įtariamų asmenų vengimas pasitikrinti dėl apsvaigimo užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų. <...> numatytą administracinį nusižengimą gali būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose).
Narkotikai ir vairavimas – mirtinas derinys. Saugokite save ir kitus – niekada nevairuokite vartodami narkotines medžiagas.
Vairuoti transporto priemonę, kuri nėra apdrausta privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, yra nelegalu ir gali turėti labai rimtų pasekmių.
Jei įvyktų eismo įvykis, kuriame dalyvautumėte Jūs – vairuodami neapdraustą automobilį, turėtumėte patys atlyginti visą padarytą žalą kitiems eismo dalyviams, jų turtui. Šios išlaidos gali siekti šimtus tūkstančių eurų. Be finansinių sunkumų – galite susidurti su teisinėmis problemomis. Nukentėjusieji gali kreiptis į teismą ir reikalauti atlyginti padarytą žalą.
Transporto priemonės vairavimas be privalomojo civilinės atsakomybės draudimo (TPVCAPD) užtraukia baudą nuo 50 iki 240 eurų.
Bauda be draudimo vairuojant t.p. priklauso nuo to ar esate:
Posūkio nerodymas vairuojant taipogi yra vienas dažniausių kelių eismo taisyklių pažeidimų, kuris gali turėti labai rimtų pasekmių. Šis, atrodytų, nedidelis pažeidimas gali sukelti eismo įvykį, nes kiti eismo dalyviai negali numatyti Jūsų manevro ir tinkamai į jį reaguoti.
Posūkių nerodymas užtraukia baudą nuo 30 iki 90 eur.
Posūkio signalas informuoja kitus eismo dalyvius apie Jūsų ketinimą keisti eismo juostą, pasukti ar atlikti kitą manevrą. Tai leidžia jiems laiku sureaguoti ir išvengti pavojingų situacijų.
Pėsčiųjų nepraleidimas dažnas eismo taisyklių pažeidimas. Šis pažeidimas gali turėti labai rimtas pasekmes, net eismo įvykius, kurių metu gali būti sužeisti ar net žūti žmonės. Laiku nesustojus prieš pėsčiųjų perėją – vairuotojui gali tekti susimokėti baudą nuo 60 iki 90 eurų. Taip pat galimas atėmimas teisės vairuoti nuo 1 iki 6 mėnesių.
Apie tai reikėtų informuoti policiją per ne vėliau kaip 30 kalendorinių dienų ir suteikti informaciją apie t.p. vairavusį asmenį.
Taip, svarbiausia yra mokėjimo metu nurodyti teisingą ROIK (pažeidimo identifikacinį kodą), kad įmoka būtų įskaityta tinkamai.
300-450€ bauda (blaiviam), 1100-1500 bauda (neblaiviam) ir galimas t.p. konfiskavimas
Vairuotojui: 30-40€ bauda, TP savininkui: 60-120€ bauda.
Informaciją apie savo administracines baudas galite rasti prisijungę prie Mano VMI sistemos.
Dažniausiai, baudos už KET pažeidimus ateina per ne daugiau kaip iki 60 kalendorinių dienų nuo nusižengimo padarymo.