Traktoriaus teisės: kategorijos, patarimai ir informacija

Traktoriaus teisės ir kategorijos

Turinys:

Traktoriaus teisės

Norint vairuoti traktorių Lietuvoje – Jums reikės šios transporto priemonės vairuotojo pažymėjimo. Lietuvoje yra nurodytos 4 traktorių bei savaeigių transporto priemonių kategorijos: TR1, TR2, SZ ir SM. Traktorių teises privaloma turėti tiems, kurie naudoja šią transporto priemonę žemės ūkio, miško darbų, statybos ir kitose veiklose.

TR1 kategorija

Ši kategorija suteikia teisę vairuoti traktorius, kurių variklio galia neviršija 60 kW arba ratinius traktorius, kurių traukos klasė neviršija 14 kN ir vikšrinius traktorius, kurių traukos klasė neviršija 10 kN.

Norint gauti TR1 kategorijos pažymėjimą – reikia būti ne jaunesniems kaip 15 metų (be teisės vairuoti keliais iki 16 metų) ir išlaikyti teorinį bei praktinį vairavimo egzaminą.

Mitas, kad turint TR1 kategoriją – galima vairuoti motorolerį. Norint jį vairuoti reikalinga AM kategorija arba bet kuri aukštesnė kategorija (A, B, C, D).

TR2 kategorija

Ši kategorija suteikia teisę vairuoti traktorius, kurių variklio galia viršija 60 kW, bet neviršija 130 kW arba ratinius traktorius, kurių traukos klasė viršija 14 kN, bet neviršija 20 kN, ir vikšrinius traktorius, kurių traukos klasė viršija 10 kN, bet neviršija 18 kN.

Norint gauti TR2 kategorijos pažymėjimą – reikia būti ne jaunesniems kaip 17 metų ir išlaikyti teorinį bei praktinį vairavimo egzaminą.

Norint įgyti TR2 kategoriją taip pat yra būtinas išsilavinimas: pagrindinis + TR1 traktorininko kvalifikacija.

SZ kategorija

Ši kategorija suteikia teisę vairuoti savaeiges žemės ūkio mašinas, kurios yra skirtos dirbti žemę, sėti, tręšti, purkšti, nuimti derlių ir kt., išskyrus savaeigius kombainus. Norint gauti SZ kategorijos pažymėjimą – reikia būti ne jaunesniems kaip 17 metų ir išlaikyti teorinį bei praktinį vairavimo egzaminą.

Planuojant mokytis SZ kvalifikaciją įgauti galinčius kursus – su savimi privalote turėti ne tik asmens tapatybės kortelę arba pasą, vairuotojo medicininę pažymą, bet ir TR1 kategorijos traktorininko pažymėjimą.

SM kategorija

Ši kategorija suteikia teisę vairuoti savaeigius kombainus. Norint gauti SM kategorijos pažymėjimą – reikia būti ne jaunesniems kaip 17 metų ir išlaikyti teorinį bei praktinį vairavimo egzaminą.

Šiai kategorijai įgyti privalėsite turėti ir TR1 kategorijos traktorininko pažymėjimą.

Kaip gauti traktorininko teises?

Svarbu tai, kad Regitroje negalite gauti minėtų kategorijų teisių! Norintiems įgyti TR1, TR2, SZ ir SM kategorijų pažymėjimus – reikia kreiptis į atitinkamą vairavimo mokyklą.

  1. Joje išklausyti teorinio mokymo kursą.
  2. Išlaikyti teorinio egzamino testą.
  3. Išlaikyti praktinio vairavimo egzamino testą.
  4. Pateikti reikiamus dokumentus.
  5. Sumokėti nustatytą mokestį.

Ši taisyklė galioja visoms keturioms traktorių kategorijoms – TR1, TR2, SZ, SM.

Kokius dokumentus turėti planuojant įgyti traktorininko pažymėjimą?

Norintiems įgyti atitinkamos kategorijos teises – reikia pasirūpinti tam tikrais dokumentais.

  • Asmens tapatybės kortelė arba pasas.
  • Medicininė pažyma (su įrašu, kad galite vairuoti traktorių).
  • 1 dokumentinė nuotrauka (3 x 4 formato).
  • Mokyklos išduotas pažymėjimas apie teorinio ir praktinio mokymo kursų baigimą.
  • Valstybinės kelių transporto inspekcijos (Regitros) nustatytos formos prašymas.

SVARBU! Turintys teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones – tuo pačiu įgauna teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius (kurių variklio galia yra iki 60 kW.).

Asmenys, kurie turi aukštesnę kaip B vairuotojo kategoriją (C ir D), turi teisę vairuoti visų kategorijų traktorius nepriklausomai nuo jų galingumo. Taip pat gali vairuoti ir visas savaeiges žemės ūkio mašinas: javų ir kitus kombainus, savaeigius purkštuvus, krautuvus...

Traktoriaus pažymėjimo keitimas

Keisti TR1, TR2, SZ ir SM kategorijų pažymėjimus reikia tuomet, jeigu pasibaigė Jūsų ankstesnio traktorininko pažymėjimo galiojimo laikas arba tais atvejais, kai pažymėjimas yra nebetinkamas naudojimui, t.y. susidėvėjęs, sugadintas, pamestas. Taip pat keisti yra būtina, jeigu pasikeitė asmens duomenys (pavardė, vardas). Tai atvejais, kai asmuo įgijo teisę vairuoti kitų kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas, negu anksčiau nurodytos traktorininko pažymėjime.

Keisti traktorininko pažymėjimą galite šios kategorijos teises išduodančiose vairavimo mokyklose.

Dažniausiai užduodami klausimai
  • TR1 kategorija - nuo 15 metų (be teisės vairuoti keliais iki 16 metų).
  • TR2, SZ, SM kategorijos - nuo 17 metų.

Turint B kategoriją, tuo pačiu galima vairuoti ir TR1 kategorijos traktorius (kurių variklio galia yra iki 60 kw).

KET bilietų kainos vos nuo
0,28 /val.